Buty robocze to ważny element odzieży roboczej, który zapewnia niezawodną i skuteczną ochronę stóp podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Wysokiej jakości obuwie ochronne dla pracowników powinno być maksymalnie wygodne w noszeniu, ponieważ będą używane przez całą zmianę, aby uniknąć obrażeń przy pracy. Przestrzeganie zasad pielęgnacji pomoże zapewnić długotrwałe zachowanie profesjonalnego obuwia roboczego w dobrym stanie.

   Zasady pielęgnacji butów roboczych

     Profesjonalne buty robocze należy czyścić od brudu po każdej zmianie roboczej. Można czyścić gąbką lub specjalną szczoteczką, zapobiegając uszkodzeniom powierzchni. Niedopuszczalne jest czyszczenie rozpuszczalnikami pochodzenia organicznego, dlatego podczas malowania należy stosować dodatkowe zabezpieczenia.
Konieczne jest czyszczenie nie tylko podeszwy i czubka butów, ale także ich górnej części i zgięć, w przeciwnym razie gromadzenie się brudu spowoduje kruchość materiału.
    Wyczyszczone obuwie ochronne należy suszyć na otwartym powietrzu lub w wentylowanym pomieszczeniu. Aby uniknąć wysychania materiału, nie stawiaj obuwia ochronnego bliżej niż 30 cm od grzejników i nie stawiaj ich bezpośrednio na bateriach i innych grzejnikach.
    Jeżeli w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych buty ochronne ulegną zamoczeniu, nie powinno się ich suszyć bez uprzedniego oczyszczenia, gdyż późniejsze usunięcie zaschniętego brudu może w istotny sposób uszkodzić powierzchnię.
Jak prawidłowo czyścić? Brudne skórzane buty robocze takie jak Aviator 213 SE lub Galaxy 219 należy czyścić natychmiast po powrocie do domu, ale w każdym razie przed wyjściem na zewnątrz, ponieważ jeśli brud wyschnie w domu, skóra szybko straci swój wygląd. Nie zwlekaj, poświęć kilka minut i uporządkuj buty.
    Tak, najpierw wyczyść brud suchą szczoteczką, następnie wytrzyj czystą wilgotną szmatką i poczekaj, aż wyschnie. Jeśli skórzane buty robocze są bardzo mokre, należy je wytrzeć do sucha miękką szmatką. Następnie, nałóż krem ochronny specjalną szczoteczką lub gąbką i pozostaw buty robocze na noc. Dzięki temu skóra będzie miała czas na wchłonięcie tłuszczu. A rano nałóż połysk specjalną gąbeczką.
    Większość popełnia ten sam błąd: nie czyści butów roboczych z prawdziwej skóry, ale po prostu natychmiast nakłada krem. W efekcie na skórze tworzy się wiele warstw kremu i barwników, które psują buty, nie pozwalając skórze „oddychać”. Nie zapominaj więc, że skórzane buty należy najpierw oczyścić, a dopiero potem ponownie nałożyć produkt pielęgnacyjny.

  Przechowywanie

     Kolejnym nieodłącznym elementem pielęgnacji skórzanego obuwia roboczego jest ich właściwe przechowywanie. Zgodność z warunkami przechowywania wpływa również na żywotność butów roboczych. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym miejscu, gdzie nie ma dostępu do kurzu, bezpośredniego światła słonecznego i chemikaliów. Poza sezonem każda para skórzanych butów roboczych powinna być przechowywana w osobnym pudełku kartonowym lub w specjalnych torbach z naturalnego materiału, wstępnie oczyszczona, wysuszona i poddana obróbce odpowiednim narzędziem w temperaturze około 18 ° C i wilgotności względnej do 65%. Aby uniknąć deformacji, lepiej włożyć do buta ochronnego specjalną plastikową zakładkę lub zmięty papier.
    Należy pamiętać, że obuwie ochronne producenta Talan wykonane z materiałów naturalnych jest intensywnie niszczone przez szkodniki, w tym mole, dlatego w celu zapobiegania konieczna jest wentylacja miejsca przechowywania.